2019-ieji bus mūsų augimo metai!

posted in: aludarių taurė, kita, Naujienos | 0

Didžiausio Lietuvoje namų aludarių konkurso „Aludarių taurė“ pirmieji marškinėliai jau išaugti. Nuolat stengiamės ir tobulėjam, norim neatsilikti nuo paskutinių tendencijų. Ankstesniais metais sulaukdavome pastabų dėl priskirtų kategorijų. Įsiklausėm. 2019 metais „Aludarių taurė“ pirmą kartą taps oficialiu BJCP organizacijos patvirtintu konkursu. Tikimės, kad tai leis konkursą padaryti aiškesniu, dar skaidresniu ir patrauklesniu dar platesniam namų aludarių bei teisėjų ratui.

BJCP’kas?!?
BJCP arba Beer Judge Certification Program yra 1985 m. JAV įkurta nepriklausoma, pelno nesiekianti organizacija, kurios pagrindinės veiklos kryptys yra naminio bei komercinio alaus (taip pat midaus ir sidro) teisėjų sertifikavimas ir aludarių varžybų sertifikavimas. Organizacija nuolat plečiasi ir šiuo metu veikia daugiau kaip 40 pasaulio šalių, bei vienija beveik 7800 aktyvių sertifikuotų teisėjų. Teisėjai sertifikuojami laikant egzaminus, apimančius alaus gamybos technologiją, alaus stilius ir jų savybes, BJCP tikslus bei praktinius sugebėjimus ragaujant atskirti ir tinkamai aprašyti alaus savybes, atitikimą stiliui, šalutinius kvapus/skonius, t.t. BJCP patvirtintos varžybos turi atitikti griežtas skaidrumo, sąžiningo teisėjavimo, raportų rengimo ir panašias, kokybę užtikrinančias, taisykles.

Kam to reikia?
Informacija apie konkursą „Aludarių taurė“ bus publikuota „BJCP competition calendar“, „AHA events calendar“ ir „Zymurgy“ žurnale. Kitaip tariant – tapsime žinomesni, atsidursime šalia amerikiečių, britų, ispanų, lenkų, čekų, kroatų ir daugybės kitų šalių konkursų, būsime pirmas baltijos šalyse BJCP patvirtintas konkursas. BJCP patvirtinimas – visuotinai pripažįstamas sąžiningo, nepriklausomo, atviro konkurso statusas, o tai papildoma motyvacija platesniam teisėjų, aludarių ir rėmėjų ratui prisijungti. Įsijungs oficiali teisėjų ir varžybų pareigūnų BJCP patirties taškų rinkimo sistema – motyvacija organizatoriams, teisėjams, finalo teisėjams, t.t. BJCP 2015 gairėse apibrėžti stiliai ir iš jų sudarytos kategorijos yra geras būdas vienareikšmiškai ir iš anksto deklaruoti dalyviams ir teisėjams kaip bus vertinamas alus konkurse, sumažėja erdvės nesusipratimams teisėjavime. BJCP 2015 gairėse pateikti alaus stilių aprašymai yra struktūrizuoti ir išsamūs. Juose be stiliui būdingų savybių apibrėžiami tipiniai ingredientai, gamybos procesas, stiliaus istorija ir geriausi komerciniai stiliaus pavyzdžiai, visa tai gali būti nebloga pagalba aludariui gamybos procese. Šiaip kietai.

Kas keisis „Aludarių taurėje“?
Didžioji dalis konkurso detalių nesikeis, visada pirmoje vietoje liksime šiltas ir linksmas aludarius, teisėjus ir visus naminio alaus entuziastus suburiantis renginys. Visgi keli pakeitimai yra numatyti:
1. Alaus stiliai ir kategorijos. Kaip jau užsiminta anksčiau, konkurse naudosime tik paskutinėje BJCP alaus gairių versijoje (BJCP 2015 guideline) apibrėžtus stilius ir iš jų sudarytas kategorijas. Didžiausias pasaulyje namų aludarių konkursas NHC (8405 teisėjautų alų 2018 metais) naudoja tą patį stilių sąrašą, todėl iš esmės manome, kad nereiktų nuogastauti, kad pasigesite tinkamų stilių konkurse. Jei visgi kiltų neaiškumų, ar šiaip noras pasitarti kur/kaip registruoti savo alų, kreipkitės, MES būtinai padėsime pasirinkti artimiausią norimą variantą. Kategorijų ir stilių sąrašą 2019 metams netrukus paskelbsime atskiru pranešimu.
2. Taisyklės. Anksčiau kategorijų (tuo pačiu ir medalių) laimėtojai būdavo išrenkami finale (BOS). Nuo šiol kategorijų laimėtojai bus išrenkami mini-finale (mini-BOS) kiekvienoje kategorijoje turinčioje daugiau kaip vieną sesiją. Visa teisėjavimo eiga bus tokia: pradžioje teisėjaujama sesijose, ten teisėjai pildo korteles ir įvertina taškais kiekvieną alų. Tada 3 daugiausiai taškų kiekvienoje sesijoje surinkę alūs keliauja į kategorijos mini-finalą. Mini finale teisėjauja labiau patyrę teisėjai ir jų tikslas yra vienas – bendru sutarimu išrinkti pirmas 3 kategorijos vietas (dažniausiai tiesiog surašant taškus, bet teisėjavimo kortelės mini-finale nėra pildomos). Pirmieji dų, daugiausiai taškų surinkę konkursantai iš kiekvienos kategorijos keliauja į finalą, kur nustatomi absoliučios įskaitos laimėtojai.