Teisėjavimo džiaugsmai ir vargai. Aludarių taurės taisyklių komentaras.

posted in: aludarių taurė, Naujienos | 0

Iš pirmo žvilgsnio konkurso stiliai, kategorijos ir jų vertinimo sistema gali pasirodyti painoka. Norime, kad visi aludariai ir teisėjai aiškiai ir vienodai iš anksto žinotų kaip konkurse bus vertinamas alus, kas skelbiami laimėtojais, kaip vyks teisėjavimas, t. t., todėl pabandėme trumpai tai aprašyti.

Svarbu paminėti, kad visas teisėjavimas bus atliekamas remiantis BJCP nuostatomis.

Visas konkursui pateiktas alus bus vertinamas dvi dienas.

Pirmos dienos tikslas – nustatyti 8 kategorijų laimėtojus, po 2 iš kiekvienos kategorijos.

Kategorija – tai konkurso organizatorių sudėliota grupė tarpusavyje artimų alaus stilių.

Šiais metais konkurse „Aludarių taurė ‘19“ numatytos 8 kategorijos (Lagers, Pale Ales, India Pale Ales, Amber and Brown ales, Porters and Stouts, Strong ales, Wheat beers, Sour and Specialty beers).

Trys kiekvienos kategorijos geriausiai įvertinti alūs (t.y. juos pagaminę aludariai) apdovanojimų ceremonijos metu gaus kategorijos laimėtojų medalius, minios plojimus ir visuotinį pripažinimą :).

Teisėjavimas

Pradinis alaus teisėjavimas vyksta sesijose. Sesija – tai grupė teisėjų (3-6 asmenys), kurie prie vieno stalo, vienu metu vertina nuo kelių iki keliolikos vienodų arba artimų stilių alaus pavyzdžių. Teisėjai pildo vertinimo korteles ir galiausiai skalėje nuo 0 iki 50 įvertiną kiekvieną alų. Vertinimo kortelės po konkurso yra skenuojamos ir patalpinamos svetainėje www.aludariutaure.lt. Kiekvienos sesijos pradžioje, pradedant vertinti konkretų alaus stilių teisėjams siūloma tarpusavyje apsitarti stiliaus bruožus ir tik tada pradėti teisėjauti. Vieno alaus vertinimui skiriama iki 10 min. Laiką prižiūri ir visų kortelių grąžinimą organizatoriams turėtų sužiūri vienas iš teisėjų – dažniausiai turintis didesnę teisėjavimo patirtį.

Viso renginio metu teisėjams asistuoja stiuardai, asmenys, kurie dar mokosi vertinti bei teisėjauti alų. Teisėjai turi sudaryti galimybę stiuardams išgirsti komentarus apie tam tikrą alų, jei reikia paaiškinti plačiau, tačiau tai daroma tik atidavus visas vertinimo korteles organizatoriams.

Jei kategorijoje yra tik viena sesija, trys toje sesijoje daugiausiai balų surinkę alūs tampa kategorijos laimėtojais (1–3 vieta), bet tik pirmieji du keliauja į finalą sekmadienį.

Jei kategorijoje pateikta daug alaus pavyzdžių, pradinis vertinimas vyksta keliose atskirose sesijose ir 3 geriausiai kiekvienoje sesijoje įvertinti alūs keliauja į kategorijos mini-finalą.

Mini-finalas vyksta iškart pasibaigus visų kategorijos sesijų teisėjavimui. Teisėjai mini-finale nežino kiek taškų pateikti alūs prieš tai surinko savo sesijose. Kiekvienas alus vėl įvertinamas 0-50 skalėje, bet naujos vertinimo kortelės nėra pildomos.

Trys mini-finale geriausiai įvertinti alūs tampa kategorijos prizininkais.

Pirmos vertinimo dienos pabaigoje bus žinomi visų kategorijų laimėtojai.

Kitą dieną (sekmadienį) vyksta konkurso „Aludarių taurė ‘19“ finalas.

Finale dalyvauja dvi pirmos kiekvienos kategorijos vietos – iš viso 16 alaus pavyzdžių.

Finale yra tik viena sesija – profesionali teisėjų grupė (10–15 asmenų) iš naujo vertinimo kortelėse aprašo ir 0-50 skalėje įvertina kiekvieną finalo alų.

Krištolinė Aludarių taurė, 150 Eur vertės čekis apsipirkti parduotuvėje Savas alus ir medalis įteikiami daugiausiai balų finale surinkusiam aludariui. Taip pat geriausias aludaris gauna progą išmėginti savo jėgas prie didesnių puodų ir išsivirti alaus Volfas Engelman studijoje. 2–3 vietos apdovanojamos medaliais bei atitinkamai 100 ir 50 eur vertės čekiais apsipirkti parduotuvėje Savas alus.

Finale ir pakeliui iki jo dalyvaujantys alūs iš viso skirtingų teisėjų yra vertinami 2–3 kartus, todėl ir prašome pateikti varžyboms 4×0,5l butelius (1 sesijai, 1 mini-finalui ir 2 finalui) arba 7×0,33l butelius (2 sesijai, 2 mini-finalui ir 3 finalui).

Alaus stiliai ir kategorijos

Visų stilių išsamius aprašymus galite rasti BJCP 2015 guideline – https://www.bjcp.org/docs/2015_Guidelines_Beer.pdf.

Žemiau lentelė, kurioje  surašytos visos konkurso kategorijos ir joms priskirti BJCP 2015 stiliai.

Komentarą .pdf formatu galite parsisiųsti čia.