Į Lietuvą atvyksta konkurso „Aludarių taurė ’19“ laimėtojas

posted in: aludarių taurė, Naujienos | 0

Džiaugiamės, kad galime pasidalinti vieno puikaus, o dabar jau ir tituluoto, aludario istorija.

Kiekvienas pradedantysis aludaris dažnai ieško informacijos įvairiais kanalais, neradęs lietuviškai, keliauja į užsienio portalus, tada vėl mėgina grįžti.

Norime su visais mūsų bendruomenės nariais pasidalinti Tomo Sirtauto, konkurso „Aludarių taurė ‘19“ aukso laimėtoju absoliučioje įskaitoje, ‘know how‘ kiekvienam pradedančiajam, o kartu ir pažengusiam aludariui.

Tomą Sirtautą taip pat galėsite sutikti ir rugpjūčio 19 d. 19.30 val. Kaune, Vingių Dubingių aludėje, kurioje galėsite jam paspausti ranką, pabendrauti ir pasikrauti dar daugiau energijos ir minčių ateities kūriniams.

Trumpa Tomo Sirtauto Altbier priešistorė

T. S.: Ko gero negaliu pasakyti kada tiksliai pradėjau gaminti alų namuose, kiek pamenu, pirmą kartą iš ekstrakto jo pasigaminau dar 2013 m. Tai buvo Coopers „Doppelbock“. Žinoma, fermentavimo temperatūros dar tada nekontroliuodavau (lageriavau palėpėje šaltuoju metų laiku), bet kaip man atrodė tuo metu – alus tikrai vykęs.

Po truputį ‘užsivedžiau‘ ir pradėjau ‘steep’inti‘ spalvotuosius salyklus į ekstraktą, papildomai pridėdavau apynių. 

Neilgai trukus pradėjau domėtis alaus gamyba be ekstrakto, kai naudojama pačio pasiruošta salyklo bazė. Nusipirkau 32 litrų talpos puodus ir visą kitą reikiamą įrangą. Štai tada ir prasidėjo pats įdomumas! Vėliau sekė ir Grainfather…

Dabar verdu su HERMS 100l Powell Brewing sistema. Tiesa, aš ją vis po truputį tobulinu. 

Žinoma, atsirado ir bendraminčių: Marius Bielinis, Tomas Valatka, Robertas Pikčiūnas, Mindaugas Mažintas. Pradėjom organizuoti susitikimus kurių metu ragaudavom savo alų ir diskutuodavome, kaip ir ką galima patobulinti. Tai, beje, darome ir dabar.

Patarimai pradedantiesiems aludariams

T.S.: Tai, ką pateikiau žemiau tikrai nėra viskas, ką turi žinoti namų aludaris, bet tai labai geras pagrindas nuo kurio galima spirtis tolyn, pats perėmiau iš garsaus amerikiečių rašytojo John Palmer knygos „How to Brew“: 

1. ŠVARA .
2. FERMENTACIJOS TEMPERATŪROS KONTROLIAVIMAS.
3.SVEIKOS MIELĖS IR TINKAMAS JŲ KIEKIS, TAIP PAT TINKAMAS DEGUONIES KIEKIS ĮPYLUS MIELES.
4. RECEPTAS.

Mano Altbiero Istorija

T.S.: Jeigu ne mūsu siela ir PLAK (Peterborough Lietuvių Aludarių Klubas) įkūrėjas Tomas Valatka, ko gero Altbier‘o net ir nebūčiau pradėjęs virti.  Būtent jis 2016 m. suorganizavo kelionę į Diuseldorfo miestą Vokietijoje, kur pirmą kartą ir paragavau Altbier‘o. Dabar man rašant šiurpuliukai po kūną bėgioja!!!! Tai buvo puiki kelionė ir, ko gero, dar puikesnis Altbier alus.

2016 m.  spalio 7 d. šestadienį į Diuseldorfo senamiestį atvykome šiek tiek per anksti, jis buvo tuščias! Pub‘ų pilna, o žmonių nėra! Buvo tikrai keista. Tačiau po 16 val . žmonės pradėjo plaukte plaukti. Aplankėm nemažai pub‘ų – mini daryklų, tokių kaip „Zum Schlüssel“, „Im Füchschen“, „Uerige“ ir kt. Puiki aplinka, alus atridenamas iš rūsių, senose medinėse  statinėse ir po to patiekiamas  0.2L  „stange“ taurėse! Iš pradžių buvo keista! 0.2l taurė ganėtinai maža! Tačiau padavėjai zuja ten kaip vijurkai: nespėjus išgerti taurės, jau atnešama kita! Išgertų taurių kiekis žymimas ant taurių kortelių. Kiekviename pub‘e – tik vienos rūšies alus – Altbier! Tačiau nusiminti nėra ko – jis tobulas, taigi, nesinori kitokio! 

Patirtos akimirkos Diuseldorfo senamiestyje (taip ir pavadinau savo Altbier) paliko neišdildomą įspūdį ,taigi, grįžęs iš kelionės, nusprendžiau pats išsivirti Altbier! Informacijos sėmiausi iš interneto, bandžiau keletą receptų, juos šiek tiek keisdamas ir bandydamas išgauti reikiamus skonius ir aromatus. 

Po paskutinės kelionės į Budapeštą, nusprendžiau sudalyvauti konkurse „Aludarių taurė ‘19“, pastūmėtas puikaus žmogaus Daliaus Gikaro, su kuriuo ir susipažinau ten. Taigi, išviriau, lageriavau ir išsiunčiau į Lietuvą (pats gyvenu ir verdu Didžiojoje Britanijoje).

Geriausiai įvertinto alaus Altbier – Diuseldorfo Senamiestis – receptas

T.S.: Jei kam įdomu, mano Altbier „Diuseldorfo Senamiestis“ receptas, kurį dar tikrai koreguosiu, nors jis ir nugalėjo konkurse „Aludarių taurė 2019“.

Vandens mineralai paderinti. Pagrindiniai parametrai: OG 1.053, FG 1.012, ABV 5.2%, IBU 39.9, EBC 29.
Salyklai: Pilsner 65%, Munich UK 25%, Caramunich 4,3%, Wheat 3,7%, Carafa sp 2%.
Salinimo režimas: 65–66°C.
Apyniai: Magnum kartumui 60min ir Hallertau aromatui 15min.
Mielės: WLP036 mielių starteris ir fermentuota 17°C.

Pastabos dėl Altbier: svarbu subalansuoti receptą (salyklas negožia apynių ir atvirkščiai). Atenuacija tinkama – nepersaldus. Mielės tinkamos stiliui. Fermentacijos temperatūra žema. Turi būti lengvai geriamas, tačiau salyklo skoniai kompleksiški.

Informatyvus ir smagus Tomo filmukas skirtas aludariams ir ne tik: